W Rzystnowie łączenie odpustu ku czci patrona tutejszego kościoła św. Stanisława Kostki z wiejskimi dożynkami to kilkuletnia tradycja.          W niedzielę 24 sierpnia doszedł do tych dwu elementów jeszcze jeden – kampania wyborcza.

Uroczystości odpustowo-dożynkowe rozpoczęła Msza Święta poprowadzona przez ks. Modesta Markiewicza ze Szczecina w koncelebrze z proboszczem parafii w Żarnowie – ks. Piotrem Dzedzejem. Przybyło na nią wielu parafian i gości spoza parafii, wśród których obecni byli posłowie Leszek Dobrzyński i Michał Jach oraz wójt Przybiernowa Lila Ławicka.

Kazanie wygłosił ks. Modest, znaczną jego część poświęcając patronowi świątyni w Rzystnowie i  jednemu z patronów Polski – św. Stanisławowi Kostce. Przypomniał jego życiową dewizę: „Do wyższych celów zostałem stworzony” stwierdzając, że św. Stanisław Kostka był wytrwały w wierze i w dążeniu do świętości, a nas współczesnych, zwłaszcza młodzież inspiruje, by iść za głosem serca nie zważając na przeszkody. W drugiej część swoich rozważań ks. Markiewicz podziękował rolnikom za ich trud, za ciężką pracę, w wyniku której na polskim stole nie brakuje chleba. I ten symboliczny chleb do ołtarza przyniósł starosta dożynek Krzysztof Kozłowski, a starościna Sylwia Karczewicz wręczyła kosz płodów ziemi – warzywa, owoce, kwiaty.

Na zakończenie części religijnej przed Najświętszym Sakramentem odmówiona została litania do św. Stanisława Kostki oraz odśpiewany hymn „Te Deum”. Po błogosławieństwie głos zabrali posłowie oraz pani wójt, która poinformowała, że gmina pozyskała 500 tys. zł na remont kościoła w Rzystnowie. Że ten remont jest niezbędny widać gołym okiem.

Druga część uroczystości odbyła się w wiejskim amfiteatrze. Gospodarzem tej części był sołtys Andrzej Łuszczek, a rozpoczęła się ona od krótkich wystąpień pani wójt i posłów. Chwilę później  zaczęła się dożynkowa biesiada. Było i coś dla ducha, i coś dla ciała. W programie artystycznym wystąpili kabaret Ramol z Goleniowa oraz Marcin Simiński – finalista telewizyjnego programu „Szansa na sukces”, a panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o to, by nikt nie był głodny. Dużym zainteresowaniem cieszył się namiot Nadleśnictwa Rokita, w którym można było sprawdzić swoją znajomość przyrody, np. grzybów. Pogoda sprawiła, że odpustowo-dożynkowe święto było bardzo udane, a być może zaowocuje dodatkowymi środkami na remont kościoła.

tekst Maria Palica, zdjęcia Jolanta Murańska i Maria Palica