Zwyczaj corocznego pielgrzymowania Kościoła nad Odrą i Bałtykiem na Jasną Górę, zapoczątkowany przez  Ks. Biskupa Jerzego Strobę, trwa nieprzerwanie od 1972r. W tym roku, 49 już Archidiecezjalna Pielgrzymka, miała miejsce w dniach od 25 do 26 września. Tak, jak przed laty Ks. Biskup Jerzy Stroba wraz z wiernymi dziękował u stóp Czarnej Madonny za reaktywowanie diecezji, tak też i teraz pątnicy podążają, by Matce Bożej zawierzyć sprawy wspólnoty Kościoła i swoje osobiste intencje. Również niewielka grupa pielgrzymów z naszej parafii włączyła się w tę wspólnotową modlitwę.

Pielgrzymka z Żarnowa wyruszyła w drogę 24 września, w godzinach wczesnoporannych. Spotkanie z Matką Bożą Częstochowską poprzedził przystanek w Toruniu. Po zwiedzeniu Starego Miasta, w tym średniowiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i Bł. Ks. Stefana W. Frelichowskiego oraz Bazyliki Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, celem pątniczego trudu był współczesny Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, konsekrowany w 2016r. Tutaj pielgrzymi włączyli się w odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy Św.

Kolejnym punktem na trasie do Częstochowy, było spotkanie z Matką Bożą i Msza Św. przed Jej świętym wizerunkiem w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, w intencji śp. Ks. Kanonika Józefa Pindla. Pielgrzymi mieli również sposobność złożyć wizytę w domu rodzinnym św. Faustyny Kowalskiej w Głogowcu, by tam poznać jej życie i drogę do świętości, a także pochylić swoje głowy przed figurą Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich.

Do bram Jasnej Góry parafialna pielgrzymka dotarła w piątek wieczorem, tuż przed Apelem Jasnogórskim, który tradycyjnie już otwiera całonocne modlitewne czuwanie pielgrzymów z całej Archidiecezji. O północy, wszyscy uczestniczyli we Mszy św. której przewodniczył Ks. Biskup Henryk Wejman, a podczas której homilię wygłosił Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga. Następnego dnia rano, po nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach klasztoru, pielgrzymi wyruszyli w drogę do swoich domów.

Pielgrzymi z naszej parafii, poza duchowym wzmocnieniem, jako ?wspólnota serc?, o której w swojej homilii mówił Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, zabrali ze sobą do swoich domów m.in. apel sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Świętych Serc Jezusa i Maryi, które udzieliły
w Częstochowie noclegu, o modlitwę o nowe powołania zakonne, szczególnie do ich wspólnoty zakonnej, w której obecnie nie ma żadnej zakonnicy
z Polski.

Więcej na temat tego Zgromadzenia można przeczytać tutaj: http://www.siostryfranciszkankiswietychserc.pl/index.html.

Dodać trzeba, że dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Łuszczyka, sołtysa Rzystnowa oraz jego najbliższej Rodziny, pielgrzymi zostali w drodze powrotnej podjęci obiadem w rodzinnej miejscowości Pana Andrzeja – Czajkowie, położonej na granicy województwa łódzkiego i wielkopolskiego.  Spotkanie z najbliższymi poprzedziła wizyta w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, z którym związane były najwcześniejsze lata życia Pana Andrzeja.

 

Tekst: I. Szkudlarek,  foto: M. Palica