Sierpień w polskim Kościele przeżywany jest jako miesiąc trzeźwości Narodu. To czas inicjatyw promujących abstynencję i wspierających trzeźwość oraz dawania świadectwa życia w wolności od jakichkolwiek uzależnień.

9 sierpnia we wszystkich kościołach parafii świadectwem wychodzenia z uzależnienia od alkoholu dzielili się Andrzej i Barbara ze Świnoujścia. Na swoim przykładzie pokazywali, jak łatwo uzależnić się od alkoholu i jak trudno od tego uzależnienia się uwolnić. Podkreślali, że udaje się to tylko z Bożą pomocą i przy wsparciu ludzi. Poniżej fragmenty ich świadectw:

Andrzej (15 lat w trzeźwości): Kiedy zdecydowałem się na trapię, zwracałem się do Pana Boga, aby mi pomógł, bo wierzyłem, że tylko Bóg pozwoli mi wytrwać w tym postanowieniu. I teraz codziennie modlę się, abym znalazł w sobie dość siły, by spełnić Jego wolę. Dzisiaj z perspektywy 15 lat niepicia wiem, że mój Bóg nigdy mnie nie opuścił. Staram się być dobrym człowiekiem, staram się żyć zgodnie w wiarą, że Bóg każdego dnia podaje mi rękę, a kiedy nie wiem, co zrobić – proszę Boga, by pomógł mi znaleźć rozwiązanie. I nawet jeśli nie zawsze wychodzę z trudności zwycięsko, to wiem, że Bóg zawsze jest przy mnie.

Barbara (5. rok w trzeźwości): Wchodząc na drogę trzeźwości odzyskałam wszystko, co w czasie choroby alkoholowej straciłam, przede wszystkim rodzinę i szacunek do siebie. Udało mi się, bo miałam wsparcie mego Boga. Dzisiaj żyję wdzięcznoscią do Niego i w każdym człowieku widzę Pana Jezusa. I choć nadal jestem sama, nie czuję się samotna, bo jestem we wspólnocie ludzi podobnych do mnie. Życie – dzięki Panu Bogu – stało się na powrót piękne. Swoim świadectwem chcę pokazać, że warto zawalczyć o swoje życie, dla siebie, dla swoich najbliższych i dla Pana Boga, który daje nam nadzieję i szansę.

Pomocą w wyjściu z choroby alkoholowej służą kluby AA:

Goleniów, ul. Jagiełły 3 – niedziela, godz.9.15 i godz. 15.00 oraz czwartek, godz. 17.30,

Wolin, ul. Prosta 1 – poniedziałek, godz. 17.30,

Stepnica, ul. Portowa 7 – wtorek, godz. 17.00.

Tekst: Maria Palica