W piątkowy wieczór (18 października 2019 r.), po Mszy św.
i nabożeństwie różańcowym, w kościele parafialnym w Żarnowie odbył się koncert „Wokół tradycji”.

Wystąpiło dwoje znakomitych artystów – Ukrainka Natalia Serbina oraz Jacek Hałas z Poznania, oboje śpiewający i grający na lirach korbowych. Ten niegdyś wykorzystywany przez wędrownych pieśniarzy instrument, rzadko dzisiaj jest używany, a jego dźwięk i specyficzny śpiew artystów znakomicie brzmiały w murach kościoła. Wiele z zaśpiewanych podczas koncertu dawnych pieśni niosło zresztą ewangeliczne przesłanie; opowiadały np. o życiu św. Jerzego, o wędrówce duszy, o śmierci, o pokucie, czy o końcu świata. Za to przesłanie i  za duchową ucztę podziękował artystom ks. proboszcz Piotr Dzedzej.

Koncert odbył się w ramach projektu „Klucz do kultury”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst i zdjęcia Maria Palica